niedziela, 17 lutego 2013

Acetazolamid i alergia na sulfonamidy.

Alergia na sulfonamidy utrudnia profilaktykę farmakologiczną oraz leczenie ostrej choroby górskiej, w których podstawową rolę odgrywa acetazolamid (Diuramid, Diamox, Uramox) (patrz: http://www.alpinmed.blogspot.com/2012/04/acute-mountain-sickness-zdarzyo-sie-i.html, http://www.alpinmed.blogspot.com/2012/08/wracajac-do-zrode-czyli-dodatkowych-sow.html).
U osób ze znaną, udokumentowaną reakcją nadwrażliwości na sulfonamidy (np. na Biseptol) acetazolamid jest przeciwwskazany (1). Pozostałym podróżnym, którzy chcą się udać w tereny górskie i stosować acetazolamid jako wspomaganie aklimatyzacji, przed wyjazdem zaleca się „przetestowanie” leku pod nadzorem lekarza, celem wykluczenia takiej reakcji (2). Odległe tereny górskie nie są bowiem odpowiednim miejscem na odkrycie alergii na leki. Jeżeli istnieje jakiekolwiek prawdopodobieństwo nadwrażliwości powinno się stosować dexametazon (1,2).
Normalnie farmakologiczna profilaktyka acetazolamidem jest uruchamiana na jeden dzień przed planowanym wyjściem do góry. Wśród osób z alergią na sulfonamidy, które zagrożone są średnim lub wysokim ryzykiem choroby górskiej, można stosować wymiennie deksametazon, a pierwsza dawkę tego leku przyjmuje się w dniu wspinaczki. Jest on stosowany w ilości 2 mg co 6 godzin lub 4 mg co 12 godzin. Deksametazonu nie należy stosować dłużej niż 10 dni z powodu zahamowania czynności nadnerczy. (1).
Prewencję farmakologiczną, obok stosowania zasad prawidłowej aklimatyzacji, można rozważyć w szczególności u osób o umiarkowanym i dużym ryzyku choroby górskiej (1).
Osoby o umiarkowanym ryzyku AMS to:
- osoby z wcześniejszymi epizodami ostrej choroby górskiej i podchodzące w ciągu jednego dnia na wysokości 2500-2800 m. n.p.m.
- osoby bez wywiadu w kierunku choroby górskiej i podchodzących w ciągu 1 dnia >2800 m. n.p.m.
-osoby zdobywające szybko wysokość >3000 m. z różnicami pomiędzy 2 kolejnymi noclegami >500m/ dobę
Osoby o dużym ryzyku AMS to:
- osoby ze znanym epizodem  AMS przy wspinaczce do 2800 m. w ciągu 1 dnia
- wszyscy z epizodem HAPE, HACE
- wszyscy zdobywający wysokość>3500 m. w ciągu jednego dnia
- osoby zdobywające szybko wysokość >3500 m. z różnicami pomiędzy 2 kolejnymi noclegami  >500m/ dobę
- szybkie zdobywanie szczyty np. Kilimandżaro
Osoby, które osiągają wysokość docelową i przebywają na niej przez kilka dni mogą zakończyć po 2-3 dniach (1,2). Powinna być ona uruchomiona każdorazowo,  gdy wspinaczka wyżej jest ponownie zainicjowane (1,2).

Na prośbę czytelnika mogę udostępnić referencję.

1 komentarz:

  1. Tak niestety jest że alergia może ujawnić się nawet po kilku latach. Lub po prostu był za mały czynnik alergiczny aby od razu na nas działać. Warto sprawdzić testy alergiczne - na alergiczne.info i to już może nam wiele wyjaśnić jak przeciwdziałać alergii czy uczuleniom.

    OdpowiedzUsuń